Quantcast
Channel: Novinka | BikeAndRide.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 648

SRAM Eagle 90/70 – Transmission konečně v mechanice!

$
0
0

Kolikrát vás za 2 roky existence řazení SRAM Transmission napadlo: „Krásný, ale nešlo by to udělat i v mechanice?“ Mně se tato otázka vracela stále dokola až do okamžiku, kdy mi v mailu přistály první informace o sadách SRAM Eagle 90 a 70. SRAM Transmission (T-type) v mechanice? KONEČNĚ!!!

Značka SRAM již po řadu let mění a významným způsobem kupředu posouvá základní podobu a konstrukční možnosti bikového řazení. Tohle inovátorské tažení začalo redukcí počtu převodníků postupně ze třech na dva, až jsme se, s řazením SRAM Eagle 1×11, zbavili otravného přesmykače jednou provždy!!!

Další důležitý posun přišel s řazením SRAM Eagle 1×12, po němž následovala elektronická podoba SRAM Eagle AXS. Tady už se dostáváme na začátek roku 2021, v jehož průběhu se systém AXS „prokousal“ až k sadám SRAM GX AXS. Následující dva roky jsme si spokojeně užívali tento původní Eaglovský koncept, aby nás s příchodem jara 2023 z „letargie“ vytrhl příchod zcela nového konceptu SRAM Eagle Transmission (T-Type) AXS, který vše obrátil vzhůru nohama!

Nebo vzhůru nohama… SRAM prostě „jen“ přišel s novou koncepcí přehazovačky, která se díky úchytu „Full Mount“ upevňuje přímo na rám, na předem pečlivě nachystané a postupně nenápadně rozšířené patky UDH! Jak mazané… Aktuální řada SRAM Eagle Transmission AXS zároveň boduje i v mnoha jiných směrech, kupříkladu v podobě přepracované architektury zubů kazety, díky čemuž lze řadit i při plném tahu. To už ale vše známe, že?!

Kde byl mechanický Transmission tak dlouho?

Překážkou na cestě ke vzniku mechanické podoby řazení SRAM Transmission nejspíš nebylo žádné fyzické omezení, šlo spíše o firemní a obchodní strategii, kdy se nová konstrukce nejdřív etablovala ve vyšších produktových sférách (XX SL, XX, X0, GX). Navíc v podobě luxusního bezdrátového řazení (T-Type AXS), abychom se až nyní mohli dopracovat k levnější mechanické variantě v podobě dvou zcela nových sad, reprezentativní SRAM Eagle 90 a montážní (OEM) SRAM Eagle 70.

V principu se u tohoto řazení neobjevuje vlastně nic zásadně nového, co bychom z dosavadních systémů SRAM Transmission neznali… Jedním z mála podstatných rozdílů je absence elektrické části (motorek, baterie a bezdrátové ovládání), která je nahrazena tradičním lankem a modernizovaným mechanickým páčkovým řazením.

Tělo samotné přehazovačky SRAM Eagle 90 (70) je tak o něco kompaktnější, lehčí a také levnější, jelikož neobsahuje zmíněnou elektroniku. Co je naopak výrazněji inovováno, jsou řadící páčky, které využívají částečně upravenou, ještě lépe vyšlechtěnou ergonomii známou ze současných mechanických sad SRAM Eagle.

Nový je hlavně tvar těla řazení, který kráčí v moderním duchu brzdových pák Stealth. Řadící lanko už tedy nebude čnít do prostoru, ale bude krásně zarovnané s řídítky!

Stealth řazení, Stealth páčka sedlovky

Spíše jen drobností, ale šikovnou a nápaditou, je zcela nová mechanická páčka pro ovládání teleskopických sedlovek různých značek, která ctí základní tvar, ergonomii a Stealth koncept nového mechanického řazení SRAM Eagle 90 (70), což by v součtu mělo přinést vzhledově čistší a opticky lépe vyvážený kokpit. Ostatně sedlovkové páčky Shimano jsou na každém druhém produkčním kole, proč by to samé nešlo u kol s výbavou SRAM?!

SRAM Eagle 90 a 70 – rozdíly a zařazení

Nyní už k samotným sadám SRAM Eagle 90 a Eagle 70, jejichž základní hierarchické členění již bylo naznačeno. Vzhledem k jejich umístění v nabídce SRAM pod elektrickou rodinu Transmission AXS je lze zarovnat zhruba na úroveň současného mechanického Eagle GX (Eagle 90), případně Eagle NX (Eagle 70).

Rozdíl mezi těmito sadami bude především v rovině materiálové, ale také v ceně, hmotnosti nebo vzhledu. SRAM Eagle 90 bude luxusní variantou se záměrně nápadným designem kombinujícím základní černou s leštěnými stříbrnými prvky, naopak Eagle 70 bude celý v černé. Zároveň SRAM Eagle 90 bude luxusnější a celkově vymazlenou verzí určenou pro koncové zákazníky, zatímco s rodinou Eagle 70 se počítá spíše v rovině OEM, tedy pro přímou montáž na nová kola.

Vyměňuj, nebo upgraduj část po části…

Po funkční stránce by měly být obě sady víceméně rovnocenné, ač je zároveň jasně patrné, že více péče a pozornosti směřuje na vrcholnou T-Type mechaniku SRAM Eagle 90. V jejím případě lze kupříkladu vyzdvihnout do detailu propracované možnosti rozebrání doslova na prvočinitele, stejně jako širokou paletu náhradních dílů, aby bylo možné měnit jen to, co se třeba vlivem pádu rozbije a ne celé řadící ústrojí.

Naopak čistě pro sadu Eagle 70 až tak velké množství náhradních dílů k dispozici nebude, sáhnout tedy bude nutné po opravných sadách z rodiny Eagle 90. Díky tomuto přístupu bude zároveň možné sadu SRAM Eagle 70 vnímat i jako vstupní bránu, kterou lze, dílek po dílku, postupně vylepšovat, až z ní uděláte Eagle 90! Nebo vlastně cokoliv z rodiny SRAM Transmission, jelikož v tomto ekosystému lze téměř cokoliv míchat s téměř čímkoliv!

Instalace? Snazší už to snad ani být nemůže!

Jedna z důležitých inovací současné rodiny SRAM Transmission AXS se týká i nanejvýš jednoduchého postupu instalace a přímočarého nastavování. To samé, jen s drobnou obměnou, platí i pro mechaniku SRAM Eagle 90 (70).

I zde se přehazovačky montují přímo na rám (úchyt „Full Mount“ na patky rámu UDH), i zde stačí přehazovačku „Připravit, Zavěsit, Utáhnout, Zapojit.“ Odlišný je tedy vlastně jen poslední bod, kdy se připojuje lanko, naopak se nemusí párovat bezdrátové ovládání.

Nové kazety, eMTB sady, kliky dlouhé i krátké

Nejen celý mechanický ekosystém SRAM Transmission, ale i řada dílčích komponentů doznala zajímavých změn a vylepšení. Jmenovat můžeme třeba kazety XS-1275 (primárně pro Eagle 90), které nabízí dobře známý rozsah 520 %, tedy 10-52 zubů. Novinkou je úprava velikosti dvou předposledních pastorků (nově 38 z. a 44 z.), které přináší plynulejší přechod na největší „vyprošťovák“ 52 z.

Stejným stylem je koncipovaná i levnější kazeta SRAM XS-1270 (Eagle 70), která využívá levnější materiály a jestli mě oči neklamou, bude se montovat na klasické drážkované ořechy (XS-1275 na ořechy XD).

Zmínit můžeme i fakt, že SRAM bude, i v tomto případě, rozlišovat mezi díly určenými pro klasická kola a eBiky. Rozdíl bude například v klikách (jejich bytelnost, rozměry, rozhraní pro montáž převodníků Bosch, Shimano atd.), ale také v řazení. To se bude dělit na systém single-click (řazení po jednom převodu určené pro eMTB) a double-click pro klasické biky.

S důsledností sobě vlastní přistupuje SRAM i k možnostem v nabídce různých délek klik, která bude až nekonečně pestrá. U běžných biků bude tato škála čítat délky 175 až 155 mm, u eMTB 170 až 150 mm (kroky vždy po 5 mm). Z toho už si musí vybrat opravdu každý.

Co je v rodině, ať zůstane v rodině, aneb (ne)kompatibilita SRAM T-Type

Při psaní tohoto článku se mi vybavila dávno zapadlá vzpomínka na rozhovor s jedním z techniků SRAM na veletrhu Eurobike. Tehdy se pozvolna rozšiřovalo řazení SRAM Eagle 1×12 a mě zajímalo, zda třeba SRAM nabídne 11stupňové kazety s podobným rozsahem (tehdy ještě 500 %) pro doznívající jedenáctkové sady? Odpovědí bylo něco ve smyslu: „Ne, nic podobného nemáme v plánu, spíš půjdeme trochu jinou cestou. Uvidíte brzy…“

Onou cestou bylo postupné rozšíření systému SRAM Eagle 1×12 (až po NX a SX), což dnes bereme téměř jako samozřejmost. Podobně naivně by se mohl člověk ptát, jak to bude se současným ekosystémem SRAM Eagle 1×12? Jestli jej bude možné někdy nějak kombinovat s řazením Transmission? Ani to nezkoušejte!!!

*Vyjma využití bezdrátového dálkového ovládání, jelikož AXS je AXS.

Systém Transmission (T-Type) je totiž zcela svébytnou rodinou, v jejímž okruhu lze sice kombinovat prakticky všechno se vším, mimo tuto rodinu ale platí striktní ZÁKAZ křížení!

Podobně tomu bude i s díly ze sad SRAM Eagle 90 (70), které přebírají všechna zásadní řešení systému Transmission, včetně například specifického poměru posunu řadícího lanka. Proto je předem vyloučená možnost kombinace současného řazení SRAM Eagle 1×12 s jakýmikoliv díly SRAM Transmission, sady Eagle 90 a 70 nevyjímaje!

SRAM Eagle 90 (70) Transmission – Chci ho HNED!

Tak co? Dokázal jsem vás dostatečně namlsat pro nové řazení SRAM Eagle 90 / Eagle 70? Já sám sebe namlsal neskutečně!!! Je sice pravda, že při jednom z posledních testů (WHYTE T-160 RS) jsem jezdil na kole s mechanickým řazením SRAM GX a nevadilo mi na něm vůbec nic, ale Transmission je prostě Transmission!

Zároveň musím říct, že jeho dosavadní elektronické ovládání mě na jedné straně fascinuje, už jen možností zbavit se otravné kabeláže, zároveň mě ale irituje nutnost starat se o baterky a vlastně ani na tvar a provedení řadících páček (AXS Pod) jsem si nikdy tam úplně nezvykl.

Když si ale, zatím jen v hlavě, spojím dohromady z mého pohledu doposud nepřekonanou ergonomii mechanického řazení SRAM, jeho jasnou a přesnou odezvu, jednoduchost a „blbu-vzdornost“ mechanického provedení se všemi výhodami systému SRAM Transmission… Sakra, vždyť já vlastně letos nemám kolo, na které bych sadu SRAM Eagle 90 mohl pověsit!!! 😮

Text: Štěpán Hájíček / Foto: SRAM

The post SRAM Eagle 90/70 – Transmission konečně v mechanice! first appeared on BikeAndRide.cz.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 648

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4