Quantcast
Channel: Novinka | BikeAndRide.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 648

e*thirteen Sidekick – Aktivnější odpružení bez tahání za pedály!

$
0
0

Při pohledu na moderní kola by si člověk mohl snadno říct, že vše podstatné se už vymyslelo a dnes se ladí jen různé detaily, materiály, geometrie. Jenže ono je zřejmě stále dost věcí, které lze významným způsobem vylepšit. Například neduh mnoha plně odpružených systémů v podobě „tahání za pedály“, alias pedal kickback! S ním by mohly skoncovat nové náboje e*thirteen Sidekick!

Když se tak poslední dobou věnuju různým konkrétním i obecným technickým tématům, říkám si, jaké všechny aspekty jízdy jsme byli doposud schopni prostě nějak přijmout a příliš je neřešit? Přitom ale stačí trochu „inženýrského dumání“ a rázem se mohou naše jízdní pocity a zkušenosti posunout o slušný kus dopředu!

Narážím na celou řadu dílčích nápadů popsaných v poslední době. Modelově na volné pedály fungující na principu kyvadla (Outlier Pendulum) na obecný rozvoj a rozmach High Pivot systémů zadního zavěšení, nebo na takovou „drobnost“ jako je možnost snadno a rychle měnit sklon sedla podle aktuální jízdní situace, což řeší třeba systém Aenomaly SwitchGrade 2.0 EVO.

reklama

Pedal kickback je další v řadě!

Další z podobných fenoménů, který je v určitých MTB kruzích nutně diskutovaný a s nímž je snaha se vypořádat, představuje efekt česky nejlépe pojmenovaný jako „tahání za pedály“. Možná vám ale bude známější pod výrazem anglickým – pedal kickback.

O co se jedná? Jde o „fenomén“ logicky spojený čistě s plně odpruženými koly. V principu jde o to, že téměř u každé zadní stavby, každého systému, dochází v průběhu zdvihu ke změně (nárůstu) vzdálenosti mezi převodníkem a osou zadního kola. Jelikož ale řetěz není z gumy, přenáší se tento pohyb na pedály a způsobuje různé problémy, které je snaha chytře eliminovat.

e*thirteen Sidekick

Jak moc „zlobí“ pedal kickback?

Výsledný efekt, který je různě výrazný u různých systémů odpružení a jeho intenzita se mění třeba i dle zařazeného převodu, má obvykle dva úzce související negativní dopady. Jednak, při silném pedal kickbacku, můžete na pedálech cítit, někdy i dost silné a nepříjemné „tahání za pedály“, jelikož se kliky při propružení zadní stavby mají tendenci otáčet zpět proti směru šlapání.

Druhou stranou mince je skutečnost, že čím větší silou (vahou svého těla) působíte na pedály proti tomuto efektu, tím více omezujete volnost pohybu zadní stavby. Výsledek tak je v extrému buď dosti nepříjemný pocit na pedálech, nebo znatelně omezená volnost pohybu zadní stavby, tedy snížený účinek odpružení. Co se s tím ale dá dělat?

e*thirteen Sidekick

Řešení známá…

Ze všeho nejjednodušší řešení, jak se zbavit „tahání za pedály“ je na začátku sjezdu sundat řetěz a pustit se dolů jen na volných klikách! Že to není optimální přístup si nemusíme vykládat, ač se třeba v nedávné historii DH najdou příklady, kdy jezdec (nedobrovolně) postrádající řetěz zajel výjimečně dobrý čas. Třeba i proto, že jeho odpružení mohlo pracovat skutečně svobodně a naplno!

Dobře, tohle je trochu extrémní případ, takže jak se to řeší chytřeji, v inženýrské rovině? Asi nejznámějším a nejvíce rozšířeným systémem, který aktivně bojuje proti pedal kickbacku, je doplněk pojmenovaný O-Chain (více na: www.ochain.bike). Specifický unašeč klik, který, díky pružným elementům, umožňuje předem definovaný rozsah volného zpětného pootočení převodníku. Osobně znám pár jezdců, kteří toto řešení aktivně využívají a nemohou si jej vynachválit.

*Jednou z cest, jak lze také s efektem pedal kickback bojovat, je „chytrá“ konstrukce zadní stavby. Fakticky třeba řada moderních High Pivotů s vhodně umístěnou kladkou, by se problémem tahání za pedály nemusely vůbec zabývat.

Řešení nová – e*thirteen Sidekick

Zcela novou cestu, jak se vypořádat se strašákem v podobě „tahání za pedály“, představují zbrusu nové náboje e*thirteen Sidekick. Řešení v principu zdánlivě jednoduché, údajně vysoce funkční, které ale vlastně v mnohém využívá stejný základní princip jako výše popsaný O-Chain.

Zásadním rozdílem mezi „gumovými“ pavouky O-Chain a novými náboji e*thirteen Sidekick je ale v konstrukci volného „zpětného chodu“, ale samozřejmě i v lokalizaci. Jak totiž zmíněný O-Chain řeší celý problém pedal kickbacku až na „konci řetězce událostí“, tedy na převodníku, náboje e*thirteen Sidekick dělají to samé prakticky již v bodě zrodu tohoto problému – přímo na ose zadního kola.

Ač jsou tedy zpracování, mechanické řešení, i další propojené aspekty odlišné, princip je vlastně stejný. Jak systém O-Chain umožňuje při silnějším propružení částečný zpětný pohyb převodníku, tak náboje e*thirteen Sidekick dávají podobnou volnost samotné kazetě, díky čemuž se již samotné „tahání za pedály“ k vašim nohám vůbec nedostane.

Vnitřní řešení ořechu e*thirteen Sidekick

Dlouhých 7 let!

Nejen u tohoto nápadu a jeho řešení, ale i v mnoha jiných případech, se zdá být fascinující, jak dlouhý vývoj musí někdy předcházet systémům, jejichž logika se zdá být poměrně zřejmá a jasná. Jenže jak dobře víme, ďábel se skrývá v detailu! I proto se nelze divit, že vývoj nábojů e*thirteen Sidekick trval poctivých 7 let v rámci kterých se postupně vyzkoušelo na 50 různých prototypů!!!

Jak to tedy funguje v praxi? V základu využívají náboje e*thirteen Sidekick vcelku tradiční řešení ořechu s trojicí praporků, které se při záběru opírají o hrany vnitřního ozubení (rohatky).

Kouzlo samotného systému Sidekick spočívá v tom, že tyto tři praporky (při volnoběhu) neskáčou po zmíněném vnitřním ozubení a „nečekají“ na moment záběru, nýbrž se přiklopí do „pohotovostní polohy“, složí se směrem k ose a ponechají kazetě potřebnou volnost pohybu nejen dopředu, ale také dozadu.

Pozor, teď to přijde!

Pokud bychom skončili v tomto bodě, bude se kazeta na ose volně protáčet oběma směry, což samozřejmě není žádoucí. Proto je zde ještě druhá (červená) příruba s, řekněme, řídícím praporkem, který je naopak v neustálém kontaktu s rohatkou, tak jak jsme běžně zvyklí. A právě tato druhá příruba a onen řídící praporek jsou zcela klíčovými prvky!

Při volné jízdě dopředu tento řídící praporek běžně „cvrliká“ v náboji. Pokud ale zaberete, pohnete pedály dopředu, onen řídící praporek se zapře a začne otáčet celou pomocnou (červenou) přírubou. Tato příruba následně, díky specificky tvarovaným náběhovým hranám s drobným zpožděním zvedne hlavní záběrové praporky, ty se dotknou rohatky a vy se v tu ránu můžete opřít do pedálů a poslat svůj výkon na zadní kolo.

Rozsah volnosti na přání!

Snad to nezní moc složitě, řešení je to rozhodně zajímavé, v principu ale vlastně docela jednoduché a přímočaré. Alespoň když si to dovedete celé představit. Co je ale také třeba doplnit je skutečnost, že zmíněná pomocná (červená) příruba s trojicí vrcholů je chytře navržena tak, aby ji bylo možné snadno pootočit, přesadit a díky tomu si vybrat, jak velký má být zpětný volný pohyb kazety.

Možnosti jsou tři – krátký volný chod 12°, střední 15° a nejvýraznější 18°. Celý náboj s tímto sofistikovaným ořechem lze přitom poměrně snadno rozebrat bez potřeby použít nějaké extra nářadí. Přírubu poté snadno přesadíte s tím, že stačí zarovnat příslušné značky a hned sami vidíte, jak velký rozsah volného pohybu jste si zvolili.

Rozsah volného pohybu si lze snadno vybrat (12°, 15°, 18°)

Pro každého něco

Proč ale řešit právě velikost úhlu onoho volného pohybu? Jelikož každá mince má dvě strany. Stejně jako u řešení O-Chain na klikách, i zde jde o hledání vhodného kompromisu mezi dostatečně volným zpětným pohybem pro „rozbití okovů“ funkce zadní stavby a pohotovým záběrem při šlapání.

U trailových chrtů s koly na nižším zdvihu lze přepokládat, že jim stačí nejmenší rozsah (12°) s preferencí co nejrychlejšího záběru. Enduro nadšenci budou nejspíš rádi za střední cestu (15°) hledající co nejlepší kompromis. U DH střelců si lze zase vsadit na preferenci maximální volnosti (18°), pro co nejefektivnější funkci odpružení.

e*thirteen Sidekick – řídící praporek v záběru

Něco za něco?!

Má toto řešení nějaké stinné stránky? Jednou z nich bude logicky určitá prodleva mezi záběrem na klikách a reakcí zadního kola. Každopádně podle jezdců, kteří mají bohaté zkušenosti se systémy jako je O-Chain, to žádný zásadní problém nepředstavuje. Jezdec si na tento efekt snadno zvykne, a hlavně výhody v rozbitém terénu obvykle jednoznačně vyváží tyto možné nedostatky, toto logické zpoždění záběru.

Proč, ještě jednou, řešit pedal kickback? Vlastně se stačí podívat na následující graf, který krásně znázorňuje kolik času a v jakém rozsahu stráví vaše odpružení v akci bez systému jako je Sidekick a s ním. Pokud vás ani toto nepřesvědčí…

Porovnání využití zdvihu se systémem e*thirteen Sidekick a bez něj

e*thirteen FLUX – ráfky které pruží!

Zcela mimo oblast zájmu by v tomto tématu neměly zůstat ani nové ráfky e*thirteen FLUX, které byly vyvíjeny do jisté míry společně s náboji e*thirteen Sidekick, aby mohli společně posloužit jako mimořádně schopný set zapletených kol určený zejména pro technické disciplíny.

Myšlenka těchto nových ráfků je vcelku prostá a není úplně první svého druhu. Nicméně svým příchodem na trh vlastně potvrzuje, že zrovna tato cesta není rozhodně „mimo mísu!“ Jde o to, že ráfky e*thirteen FLUX jsou záměrně nízké a široké, navržené tak, aby částečně a cíleně pružily. Aby byly na svých stranách lehce poddajné, a tak poskytly jezdci trochu více komfortu, tlumení, jistoty v terénu.  

Rozdíl oproti plochému řešení značky ZIPP spočívá u E13 u klasičtější konstrukce s jednou centrální komorou, ale také třeba ve skutečnosti, že tyto ráfky budou nabízeny v hliníkovém i karbonovém provedení. Shodná bude jejich vnitřní šířka 30 mm, hookless provedení, podobný je i profil.

Pokud vás zajímá otázka odolnosti, pak na karbonové ráfky e*thirteen FLUX bude poskytována celoživotní záruka. V případě hliníkové verze lze využít 5 let záruku výměny při poškození.

e*thirteen FLUX
Různé varianty kol e*thirteen s náboji Sidekick a ráfky Flux

Máme zas o čem přemýšlet

Když to vše zase jednou shrneme dohromady, máme opět o čem přemýšlet. I v tomto případě si myslím, že se najde mnoho jezdců, kteří nad celým tématem eliminace „tahání za pedály“ budou jen nevěřícně kroutit hlavou a mávnou nad tím rukou se slovy „Nic pro mě, tohle mě fakt netrápí!“ Jiní naopak budou nadšeně jásat a skákat radostí do vzduchu, jelikož právě náboje e*thirteen Sidekick jsou nápadem, který by mohl ukončit jejich starosti.

Nechme se každopádně překvapit a počkejme si, jak toto řešení bude fungovat v praxi. Nějaká kola od e*thirteen s náboji Sidekick by snad měla být dostupná pro novinářské testy i v ČR, tak třeba bude příští rok příležitost tuto novinku vyzkoušet na vlastní kůži!

Text: Štěpán Hájíček / Foto: e*thirteen

The post e*thirteen Sidekick – Aktivnější odpružení bez tahání za pedály! first appeared on BikeAndRide.cz.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 648

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>